افزایش علاقمندی به اپرا در ایران

فارغ‌التحصیل کنسرواتوار وین و نیویورک با بیان اینکه سطح تدریس آواز در ایران با اروپا بسیار متفاوت است؛ گفت: برخی از شاگردانم در ایران تصور می‌کنند پس از دوازده جلسه خدای آواز شده‌اند، همیشه سعی کرده‌ام این توهم را از ذهن آنها دور کنم که موسیقی چیزی نیست که با یک یا دو جلسه به سرانجام برسد.

ماریو تقدسی (خواننده اپرا) فرزند تقی تقدسی (بازیگر و دوبلور پیشکسوت) متولد ۱۳۳۷ در تهران، پس از اخذ دیپلم از هنرستان موسیقی راهی آمریکا شد و در دانشگاه USC LOS ANGELES در رشته اپرا فارغ‌التحصیل شد، سپس دوره تکمیلی را در JUILLIARD SCHOOL نیویورک گذراند و بعد از آن رهسپار وین اتریش شد و در آزمون ورودی اپرای وین پذیرفته و برای ۳ سال خواننده سولوی این اپرای مهم جهان بود و از کنسرواتوار WIEN فارغ التحصیل شد.

این خواننده ایرانی و بین‌المللی اپرا چندماهی به ایران آمده تا مسترکلاس‌های آواز خود را برگزار کند با او گپ و گفتی درباره موسیقی و فعالیت‌های اخیرش در ایران داشتیم.

او با بیان اینکه در شش هفت سال گذشته تصمیم گرفته تا در ایران تجارب سی و پنج ساله‌اش را ارائه دهد، اظهارکرد: معتقدم استعدادهای بسیار خوبی در بچه‌های ایران نهفته است که باید به آن‌ها پرداخت و برایم بسیار باشکوه است وقتی ببینم شاگردانم در ایران و خارج از کشور پیشرفت می‌کنند و امروز پس از سیزدهمین دوره آواز پاپ کلاسیک خوشبختانه ۱۵ نفر از شاگردانم در تورهای کنسرواتوارهای اتریش، آلمان و فرانسه تحصیلات خود را ادامه می‌دهند تا بتوانند مدرک‌های بین‌المللی دریافت کنند و این باعث خوشحالی من است که توانستم تا مقطعی به آنها آموزش بدهم.

این خواننده اپرا؛ سطح و نوع تدریس در ایران با اروپا را متفاوت می‌داند و در این باره توضیح داد: سطح تحصیل موسیقی در این چند ساله بهتر شده است و پیشرفت حاصل شده اما معتقدم سطح توقع در آنجا از شاگردان و خوانندگان بسیار زیاد است و مهمترین مسئله این است که در‌ ‌آنجا توهمی وجود ندارد اما متاسفانه در اینجا به شدت و زیاد هم دیده می‌شود و امیدوارم این توهمات را کنار بگذاریم و شروع کنیم به پیشرفت کردن چراکه توهم باعث پسرفت می‌شود.

تقدسی با ابراز تاسف از اینکه برخی از شاگردان بعد از چند جلسه کتاب می‌نویسند یا بدون هیچ تجربه‌ای تدریس را آغاز می‌کنند، گفت: متاسفانه شاگردانی هستند که پنج سال است در حال یادگیری هستند اما هنوز هیچ چیز نیاموخته است و پیشرفتی نداشته است و این مسئله به دلیل این است که آن شخصی که به عنوان استاد مشغول تدریس است هیچ تجربه پشت صحنه‌ای ندارد. به عقیده من وقتی کسی قرار است تدریس کند باید با گوشت و پوست و استخوان خود خاک صحنه را بخورده و تا این امر اتفاق نیفتاده باشد امکان ندارد آن احساس را انتقال دهد و نمی‌دانم یک فردی فقط با خواندن کتاب به امر تدریس روی می‌آورد.

او ادامه داد: متاسفانه گاهی اوقات شاهد این هستیم که این استادان بی‌تجربه به صدای هنرجویان فشار وارد می‌کنند و آن فرد دیگر نمی‌تواند ادامه بدهد و تارهای صوتی‌اش صدمه می‌بیند و تنها عامل این موضوع بدکاری و بی‌تجربگی استاد است که صدای هنرجو را از بین می‌برد.

علاقه به یادگیری اپرا بیشتر شده

این خواننده اپرا با اشاره به اینکه سال‌های زیادی را صرف آموزش موسیقی کرده، گفت: زمان طولانی برای یادگیری موسیقی وقت گذاشتم و پس از سال‌ها مشغول تدریس شدم اما امروز برخی از شاگردانم در ایران تصور می‌کنند پس از دوازده جلسه خدای آواز شده‌اند، همیشه سعی کرده‌ام این توهم را از ذهن آنها دور کنم که موسیقی چیزی نیست که با یک یا دو جلسه به سرانجام برسد بلکه یادگیری موسیقی نیازمند پشت‌کار فراوان است و همچنین تحصیلات در این زمینه است خلاف آنچه که ما در ایران شاهد هستیم و خوانندگان بدون هیچ اطلاعی از دیکته موسیقی و بدون اینکه درباره موسیقی بدانند در این عرصه کار کنند.

تقدسی درباره اجرای اپرا در ایران گفت: در گذشته ما اپراخانه بزرگی داشتیم که اپرا در آنجا اجرا می‌شد و مخاطبان بسیاری هم داشت موسیقی اپرا موسیقی بسیار سنگینی است و باید مخاطب تمام داستان را بداند تا از آن لذت ببرد و شاید اگر مخاطب اپرا کم است به دلیل همین مسئله زبان است و سالهاست که روی آن کار نشده و خلائی در این بین ایجاد شده البته خوشبختانه در سالهای اخیر این خلاء در حال پرشدن است.

او با اشاره به اینکه اپرا یکی از سخت‌ترین هنرهای دنیاست، خاطرنشان کرد: یک خواننده اپرا نه تنها باید یک موزیسین خوب باشد و از صدای خوب برخوردار بوده بلکه باید هنرپیشه خوبی هم باشد. تا امروز که سیزدهمین دوره آواز پاپ کلاسیک را برگزار می‌کنیم بیش از ۳۵۰ هنرجو داشتیم که در دوره‌های مختلف شرکت می‌کنند و حتی سعی کردیم در شهرستان‌ها دوره‌هایی را برگزار کنیم. خوشبختانه در این چند ساله بسیاری از جوانان ما علاقه‌مند به یادگیری اپرا هستند.

باید فرهنگ استفاده از موسیقی را در جامعه ایجاد کنیم

این مدرس آواز پاپ کلاسیک با بیان اینکه در اپرا بالاترین تکنیک به هنرجو آموزش داده می‌شود، تصرح کرد: کسی که آموزش اپرا می‌بیند قدرت آلترناتیو دارد و می‌تواند همه نوع موسیقی را اجرا کند قطعا یک خواننده موسیقی پاپ نمی‌تواند اپرا اجرا کند اما یک خواننده اپرا می‌تواند موسیقی پاپ را اجرا کند. و معتقدم اگر کسی می‌خواهد خواننده خوبی باشد باید تکنیک آواز کلاسیک را بداند چراکه به او این قدرت را می‌دهد تا از تارهای صوتی‌اش مواظبت کنند و با یک تکنیک سالم حجم صدایی خوب داشته باشند و بدون هیچ مشکلی سال‌های سال بخوانند.

تقدسی درباره عدم استقبال عموم جامعه از اپرا گفت: اپرا مانند تئاتر است در آلمان هم که اپرا به زبان ایتالیایی اجرا می‌شود ممکن است همه مردم این زبان را ندانند اما از آنجا که داستان اپرا در لیبرتو ها نوشته شده و در اختیار مخاطب قرار داده می‌شود، آنها با مضمون داستان آشنا می‌شوند و از موسیقی و آنچه که روی صحنه اجرا می‌شود لذت می‌برند اگر در ایران هم این مسئله انجام شود مسلما مخاطب از دیدن اپرا خسته نشده و برعکس از آن لذت هم می‌برد.

تقدسی در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفت: معتقدم باید همه نوع موسیقی را در کشورمان داشته باشیم و اجازه دهیم مردم خودشان براساس سلیقه‌شان موسیقی را انتخاب کنند. اگر به مردم غذای خوب ندهید هیچ وقت تفاوت بین غذای سالم خوب از غذای فاسد و نامناسب را متوجه نمی‌شوند. موسیقی نیز غذای روح است و باید فرهنگ استفاده از موسیقی خوب و مناسب برای مردم ایجاد شود در واقع هر نوع موسیقی جایگاه خود را دارد باید بدانیم که فلسفه عمیقی در پشت موسیقی وجود دارد.

او تصریح کرد: برای سازشناسی و آواز باید روی نسل جوان سرمایه‌گذاری کنیم البته خوشبختانه نسل جوان خود پیگیر این موضوع است اما اگر وزارت ارشاد می‌توانست فضای بازتری برای موسیقی ایجاد کند این امر خیلی سرعت بیشتری به خود می‌گرفت اما به عقیده من؛ هر فردی باید از خودش شروع کند و ما باید هدف‌مان را متمرکز بر نسل جوان کنیم تا به او اطلاعات مناسبی درباره موسیقی بدهیم تا بداند همه موسیقی، موسیقی شش و هشت نیست.

این خواننده اپرا همچنین درباره کنسرت‌هایی که در ایران برگزار می‌شود، گفت: بعضی از برنامه‌ها را که می‌بینم احساس می‌کنم می‌تواند در سطح بالاتری باشد اما متاسفانه برخی افراد درحالیکه خوانندگی را اصلا نمی‌دانند؛ اجرا دارند.

آرزو دارم داستان‌های شاهنامه را به‌صورت اپرا اجرا کنم

او همچنین درباره داستان‌های ایرانی به صورت اپرا گفت: در چند سال گذشته برخی از داستان‌های ایرانی به صورت اپرای عروسکی اجرا شده است اما اجرا داستان‌های شاهنامه به صورت اپرا در ایران از آرزوهای من است و امیدوارم در مکان‌های تاریخی ایران به تمام دوستداران اپرا ارائه دهیم.

این خواننده اپرا ادامه داد: چند سال پیش قصد داشتیم اپرای رستم و سهراب که توسط لوریس چکناواریان نوشته شده را به صورت صحنه‌ای اجرا کنیم. دو پرده آن را نیز تمرین کردیم اما متاسفانه آقای چکناواریان خبر داد که موفق به گرفتن مجوز نشدند البته این اپرا در گذشته صورت عروسکی نیز اجرا شده. درحالی‌که ما نمی‌توانیم به دلیل برخی مسائل داستان‌های تاریخی خودمان را به صورت اپرا اجرا کنیم شاهد این هستیم که داستان‌های ما را آهنگسازان دیگر کشورها اجرا کنند مانند اپرای توران‌دخت که توسط جاکومو پوچینی در تمام دنیا اجرا شد. چرا تاریخ ما توسط موسیقیدانان خودمان اجرا نشود.

تقدسی درباره مسترکلاس‌هایش در ایران گفت: اگرچه نام این‌ها را مستر کلاس گذاشته‌ایم اما در حقیقت کارگاهی است که شاگردان در ‌آنجا بهداشت صدا و نحوه مراقبت از آن را می‌آموزند و در این سال‌ها بسیاری از خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند چراکه اغلب خوانندگان موسیقی اصیل ایرانی این نوع آواز را به‌صورت آکادمیک نیاموخته‌اند و از این طریق خیلی مشکلات در نحوه بیان کلمات دارند و معتقدم یکی از بهترین‌هایی که در عرصه آواز ایرانی فعال است همایون شجریان است که این نوع آواز را به خوبی و آکادمیک آموخته است.

او همچنین درباره برنامه‌هایش با فریدون شهبازیان گفت: به دنبال رپرتوارهای مناسب هستیم تا بتوانیم با ارکستر ملی کنسرت‌هایی را برگزار کنیم و آهنگ‌های از حسین سرشار را به یاد او بخوانیم البته هنوز هیچ چیزی قطعی نشده است.

تقدسی در پایان درباره پدرش (تقی تقدسی) گفت: تقی تقدسی از بزرگان هنر طنز در ایران است که بیش از ۵۰ سال تجربه روی صحنه را دارد به نظر من؛ خنده روی لب مردم آوردن به مراتب خیلی سخت‌تر است و پدرم ۵۰ سال است که این کار را انجام می‌دهد.

منبع : ایلنا

Powered by WPeMatico

رضا یزدانی تیتراژ «پرستاران» را می‌خواند

تهیه کننده سریال «پرستاران» گفت: خواننده تیتراژ پایانی سریال را به رضا یزدانی سپردیم که امیدوارم تیتراژ متفاوتی شده باشد.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از فارس ، «داوود هاشمی» تهیه کننده سریال «پرستاران» درباره پخش قسمت اول این سریال توضیحاتی ارائه داد و گفت :‌ به این دلیل که قسمت اول‌مان با یک مراسم عروسی شروع می‌شد و دیشب شب شهادت حضرت زهرا (س) بود، تصمیم گرفتیم تا از امشب قسمت اول این سریال پخش شود.

وی ادامه داد:‌ فاز اول این سریال در ۲۵ قسمت تا ۲۵ اسفندماه سال ۹۵ پخش می‌شود و به احتمال فراوان ادامه «پرستاران» از ۱۹ فروردین بروی آنتن می‌رود.

هاشمی با اشاره به خواننده تیتراژ این سریال نیز بیان داشت: خواننده تیتراژ پایانی «پرستاران» را به رضا یزدانی سپردیم که امیدوارم تیتراژ متفاوتی شده باشد. یزدانی تا به جال تیتراژ سریال‌های «تعبیر وارونه یک رویا، جاده چالوس، ساخت ایران، مرگ تدریجی یک رویا، قلب یخی و … را به عهده داشته است.

این تهیه کننده درباره پخش این سریال در دو فصل نیز گفت:‌ از ابتدا قرار بر این بود تا بر اساس توافق‌نامه‌ای که با وزیر بهداشت داشتیم، پخش سریال را از دی ماه یا نهایت اوایل بهمن آغاز کنیم و کل ۵۰ قسمت را تا پایان سال بروی آنتن ببریم. اما زمانیکه وارد مرحله پیش تولید شدیم، دیدیم که بیمارستان و اورژانسی که مورد نظرمان است را باید خودمان بازسازی کنیم و به همین دلیل دکورسازی (بیمارستان نورافشار) بخش مهمی از زمان ما را به خود اختصاص داد. به همین دلیل تولیدمان دو ماه به تاخیر افتاد.

فاز نخست این سریال به تهیه‌کنندگی داوود هاشمی و نویسندگی و کارگردانی علیرضا افخمی و محمود رضا تخشید در ۲۵ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای با مشارکت وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی در گروه فیلم و سریال شبکه یک تولید شده است. این مجموعه قرار است هر شب به جز پنج شنبه‌ها راس ساعت ۲۲:۱۵ به روی آنتن برود و خلاصه قسمت‌های پخش شده نیز جمعه هر هفته در همان ساعت پخش شود.

قصه سریال پرستاران تلخ و شیرینی‌های حرفه پرستاری و دیگر فعالان کادر درمانی را نمایش می‌دهد. این مجموعه تلویزیونی زندگی چند پرستار را نمایش می‌دهد که در یک اورژانس فعالیت می‌کنند و البته فقط به زندگی حرفه‌ای آنها نمی‌پردازد بلکه داستان‌هایی از زندگی شخصی این پرستاران و تعاملات آنها با کادر درمانی را نیز به نمایش می‌گذارد.

فاطمه گودرزی و عاطفه رضوی در نقش سوپروایزر و لیندا کیانی، الناز حبیبی و فریبا نادری در نقش پرستار، پنج بازیگر اصلی سریال هستند. امین زندگانی، مهدی صبایی، سیاوش خیرابی، صفا آقاجانی، مریم یوسف، رضا توکلی، محمد عمرانی، اشکان اشتیاق، نسرین نکیسا، ایمان باقری، شهنام شهابی، شهرام قائدی و شهرام عبدلی از دیگر بازیگران این مجموعه تلویزیونی هستند.

شبکه تماشا نیز این سریال را با یک روز تاخیر هر شب ساعت ۲۰ برای علاقه‌مندان با کیفیت HD پخش خواهد کرد. این سریال ساعت ۲ بامداد، هشت صبح و ساعت ۱۴ روز بعد از این شبکه بازپخش خواهد شد.

منبع : فارس

Powered by WPeMatico

اولین آلبوم موسیقی محمدرضا فروتن به بازار می‌آید

اولین آلبوم محمدرضا فروتن، با ترانه‌هایی از افشین یداللهی، ۲۶ بهمن‌ماه به‌صورت سراسری در کل کشور منتشر می‌شود.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از روابط عمومی این آلبوم ، این اثر که «می‌فهممت» نام دارد شامل هفت قطعه است که توسط بابک زرین آهنگسازی شده است. همچنین تنظیم این قطعه‌ها برعهده امیرمیلاد نیکزاد، رضا تاج‌بخش و سیروان خسروی بوده است.

«می‌فهممت» اولین آلبوم محمدرضا فروتن است که به گفته خودش محتوای آن، گفت‌وگوی صمیمی انسان با خودش است. به عقیده برخی کارشناسان موسیقی، همکاری بابک زرین و افشین یداللهی یکی از نقاط قوت این آلبوم به‌شمار می‌آید.

چهار ویدیو تصویری نیز در این آلبوم وجود دارد که پیش از این، یکی از ویدیوها با عنوان «روزای مرگ عشق» به‌صورت هدیه پخش شده بود.

Powered by WPeMatico

«پیرنیاکان» برای «نوربخش» آهنگسازی کرد

آلبوم موسیقی «مست هوشیار» به خوانندگی حمیدرضا نوربخش و آهنگسازی داریوش پیرنیاکان با اجرای گروه «شهنازی» توسط نشر ایران گام منتشر می‌شود.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از فارس ، آلبوم «مست هشیار» به آهنگسازی داریوش پیرنیاکان و خوانندگی حمیدرضا نوربخش روز سه شنبه ۲۶ بهمن ساعت ۱۶در سالن جلیل شهناز خانه هنرمندان برگزار می‌شود.

این آلبوم در دو بخش دشتی و اصفهان توسط گروه «شهنازی» به اجرا در آمده و هنرمندانی همچون داریوش پیرنیاکان(تار)، حمید رضا نوربخش(آواز)، بهداد بابایی(سه تار و عود)، سیامک جهانگیری(نی)، روزبه رحیمی(سنتور)، آرش فرهنگفر(تنبک)، آرش کامور(کمانچه)، حامد جوکار(تارباس)، قاسم رحیم زاده (تار)، کامیار نعمت اللهی(تار)، یاسر بیات(کمانچه) و زکریا یوسفی(دف) به هنرنمایی پرداختند.

این آلبوم توسط نشر ایران گام منتشر شده و بزودی در بازار موسیقی عرضه می‌شود.

منبع : فارس

Powered by WPeMatico

اجرای علیرضا قربانی و کیهان کلهر در نیویورک

کیهان کلهر نوازنده کمانچه و آهنگساز به همراه علیرضا قربانی خواننده در نیویورک کنسرت می‌دهد.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از فارس ، کنسرت مشترک علیرضا قربانی و کیهان کلهر روز ۱۳می برابر با ۲۳ اردیبهشت ۹۶، در سالن «Schimmel Center» نیویورک برگزار خواهد شد. در این اجرا همچنین یک نوزانده تنبک این دو هنرمند را همراهی خواهد کرد.

«LA times» درباره این رویداد نوشته است: «کیهان کلهر استاد کمانچه یکی از هنرمندان محبوب ایران و سفیر برجسته موسیقی فارسی است. او همکاری‌هایی گسترده با هنرمندانی از جمله یویو ما، بروکلین رایدر، کرونوس کوارتت، گروه غزل و ارکسترهای بسیاری در سراسر جهان داشته است. موسیقی کلهر در غرب محبوب است و او یک نیروی خلاق در صحنه موسیقی بین المللی امروز است.

کیهان کلهر برای این کنسرت از علیرضا قربانی دعوت کرده است تا با یکدیگر «ساز و آواز» اجرا کنند. ساز و آواز اجرای اشعار کهن توسط خواننده و همراهی آن با ساز و موسیقی است. قربانی یک خواننده خیره کننده است و از او به عنوان جانشین محمدرضا شجریان، استاد بلامنازع موسیقی کلاسیک فارسی یاد می‌شود»

منبع : فارس

Powered by WPeMatico

عاشقانه‌های فرزین و فریدون به بازار می‌آید

سریال “عاشقانه” به کارگردانی منوچهر هادی آماده پخش در شبکه نمایش خانگی شده است و از اواخر بهمن ماه به صورت هفتگی وارد بازار خواهد شد.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از هنر آنلاین “عاشقانه” تازه‌ترین محصول موسسه هنرنمای پارسیان بعد از سریال “آسپرین” است که مهدی گلستانه تهیه‌کنندگی آن را برعهده دارد.

در این سریال فرزاد فرزین و محمدرضا گلزار به عنوان بازیگران نقش‌های اصلی در چند سکانس خوانندگی می‌کنند و تیتراژ ابتدایی و پایانی آن نیز با صدای دو خواننده مطرح موسیقی پاپ، فریدون آسرایی و فرزاد فرزین اجرا شده است.

پروژه تولید موسیقی سریال “عاشقانه” به بابک زرین آهنگساز موسیقی پاپ سپرده شده است. این آهنگساز ضمن ساخت موسیقی متن این سریال، ملودی دو تیتراژ ابتدایی و پایانی سریال را بر اساس دو ترانه از مونا برزویی ساخته و آن‌ها را تنظیم‌ کرده است.

قطعه “گیسو” با صدای فریدون آسرایی تیتراژ پایانی سریال “عاشقانه” است که هفته گذشته به طور رسمی از تیزر آن رونمایی شد. همچنین تیتراژ ابتدایی سریال را نیز فرزاد فرزین خوانده که هر دوی این قطعات همراه با پخش قسمت نخست این سریال به صورت رسمی منتشر خواهند شد.

محمدرضا گلزار، ساره بیات، بهاره کیان افشار، فرزاد فرزین، حمیدرضا پگاه، شمسی فضل‌اللهی، علیرضا زمانی‌نسب، علیرضا سوزنچی، (با هنرمندی) حسین یاری، پانته‌آ بهرام، مسعود رایگان و هومن سیدی، (با حضور افتخاری) یکتا ناصر و (با معرفی) سارا رسول‌زاده و (با حضور) مهناز افشار بازیگران اصلی “عاشقانه” هستند.

قسمت‌هایی از سریال ۱۵ قسمتی “عاشقانه” اکنون آماده پخش شده و با توجه به آغاز تبلیغات خیابانی این سریال، پیش‌بینی می‌شود که ظرف دو، سه هفته‌ی آینده قسمت نخست این سریال همراه با دو آهنگ جدید از فریدون آسرایی و فرزاد فرزین توسط موسسه هنرنمای پارسیان منتشر شود.

Powered by WPeMatico

رونمایی از آلبوم دو خواننده موسیقی پاپ

دو خواننده مطرح موسیقی پاپ بعد از مدت ها سکوت رسانه ای و دوری از اجراهای زنده پایتخت به زودی از آلبوم های جدیدشان رونمایی خواهند کرد.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از مهر ، محمد حاتم پور تهیه کننده کنسرت های مازیار فلاحی و سیروان خسروی درباره دلایل دوری و سکوت چند ماهه این دو خواننده موسیقی پاپ بیان کرد: با توجه به اینکه مازیار فلاحی طی ماه های گذشته به شدت درگیر حضور در فیلم سینمایی «یادم تو رو فراموش» علی عطشانی بود عملا فرصتی برای برگزاری اجرای زنده در تهران نداشت. فلاحی هم در هنگام فیلمبرداری و هم بعد از آن درگیر آلبوم جدیدش بود و ترجیح داد فارغ از برنامه ریزی هایی که برای کنسرت های او در نظر گرفته می شود در سکوت به کار روی آلبوم جدید بپردازد.

وی با تاکید روی این نکته که سکوت مازیار فلاحی موضوع حاشیه ای دیگری ندارد، ادامه داد: فکر می کنم نزدیک به یک سال است که فلاحی روی تولید آلبوم متمرکز است و خوشبختانه با برنامه ریزی هایی که صورت گرفته هم اکنون در مراحل پایانی تولید آلبوم هستیم و اگر تمامی مراحل مربوط به اخذ مجوز طی شود طراحی ما به گونه ای است که یا اواخر اسفند امسال یا فروردین ماه سال آینده شاهد رونمایی آلبوم جدید مازیار فلاحی بعد از آلبوم «ماه هفتم» خواهیم بود. مطمئن باشید با انتشار این آلبوم فعالیت ها و اجراهای زنده این خواننده نیز شکل پر رنگ تری به خود خواهد گرفت و ما هم در تهران و هم در شهرستان ها برنامه های مفصلی را در جهت برگزاری کنسرت ها خواهیم شد.

این تهیه کننده موسیقی درباره حضور کم سیروان خسروی هم بیان کرد: سکوت چندماهه سیروان خسروی هم دقیقا مانند ماجرای گرفتاری های کاری مازیار فلاحی است که تازه ترین اجرای زنده او به دی ماه سال گذشته باز می گردد، اما این دوری هم هیچ دلیل حاشیه ای ندارد و او در این ماه ها تمام تمرکزش را روی آلبوم جدیدش گذاشته که بتواند بعد از مدت طولانی سکوت کاری، آلبوم با کیفیتی را پیش روی مخاطبان بگذارد. پس اطمینان داشته باشید هیچ نکته حاشیه ای دیگری وجود ندارد که بخواهیم از آن به عنوان دلیل سکوت و کم کاری سیروان نام ببریم.

حاتم پورگفت: سیروان خسروی از جمله خوانندگان پرطرفداری است که وقتی در حوزه اجراهای زنده حضور ندارد، شاید خیلی ها تصور کنند مشکل خاصی پیش آمده که دیگر شاهد اجراهای زنده او در تهران نیستیم، اما طرفداران اطمینان داشته باشند که وی این روزها با جدیت روی آلبوم جدیدش کار می کند و من بر این باورم آلبوم جدید سیروان بعد از کسب مجوزهای لازم یکی از بهترین و با کیفیت ترین آثار موسیقایی پاپ سال های اخیر خواهد بود.

منبع : مهر

Powered by WPeMatico

اعتراض سهراب پورناظری به پخش بی اجازه اثرش

سهراب پورناظری اهنگساز و نوازنده تنبور و کمانچه نسبت به پخش موسیقی آثارش در اختتامیه جشنواره فیلم فجر واکنش نشان داد.

به گزارش موسیقی ایرانی ؛ پورناظری در صفحه شخصی خود نوشت :امشب آگاه شدم که در اختتامیه جشنواره فیلم فجر کلیپى بر روى آهنگ متن فیلم “رگ خواب” بااجراى “همایون شجریان” و آهنگسازى بنده که با استقبال بسیار مخاطبین مواجه شده بود ساخته شده بدون حتى خبر یا اجازه ما،این موضوع من رو برآن داشت تا شرحى از آنچه بر موسیقى رگ خواب در جریان داورى ها گذشت با شما درمیان بگذارم اتفاقى که تا قبل از این سوء استفاده دلیلى به بیان آن نمى دیدم.

ماجرا از این قرار است؛ نامزد هاى جشنواره فیلم که اعلام شدند با جناب نبوى(داور جشنواره)تماس گرفتم جویا بشم ضعف کار رو در کجا دیدن که جزو انتخاباشون نبود که جواب دادن کجایى سهراب؟ دیروز در جمع داور ها ١٠ بار با شما(شماره قبلى بنده)تماس گرفتیم، کار شما نظر داور ها رو جلب کرده بود ولى چون در تیتراژ پایان نوشته شده بود گروه آهنگسازى ما گیج شدیم که کى آهنگساز اصلى هست ؟که من پرسیدم مگه اسم من رو در تیتراژ اول و آخر به عنوان آهنگساز ندیدین؟ مگر اسم کار گردان ،فیلم بردار و… در تیتراژ ابتدایى هر فیلم نیست و در انتها نام گروه هاى کار گردانى و… که با سکوت ایشون وگفتن اینکه دیگه گذشته و شما آرتیست هستین بهتره بگذرین مواجه شدم.

تا امروز هم دلیلى ندیدم که بازگو کنم چون قطعا شان گروه ما از کارگردان و خواننده تا همه عوامل با این جوایز و… هم سطح نیست اما با دیدن سوء استفاده بدون اجازه از کارم در اختتامیه بهتر بود که با شما در میون بگذارم.

منبع : سایت موسیقی ایرانی

Powered by WPeMatico

اجرای موسیقیدان و نوازنده شیرازی در کانادا

دو اثر از آخرین ساخته هاى ارکسترال روزبه تابنده در شهر مونترال کانادا روى صحنه رفت؛ این اثر در کنار آثارى از آهنگسازان قرن بیستم در تاریخ اول آوریل ٢٠١٧ با ارکستر سمفونیک OSI مونترال به رهبرى کریستین گورت در تالار اسکار پیترسن شهر مونترال اجرا شد.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس ، هفته گذشته به مدت دو شب برنامه هنری روزبه تابنده اجرا شد. در شب اول قطعات «آستانه هاى رویا» براى تیمپانى و ارکستر سمفونیک در مسابقه سالانه آهنگسازى دانشگاه کنکوردیا مقام اول را کسب کرد.

این اثر در کنار آثارى از آهنگسازان قرن بیستم در تاریخ اول آوریل ٢٠١٧ با ارکستر سمفونیک OSI مونترال به رهبرى کریستین گورت در تالار اسکار پیترسن شهر مونترال اجرا شد.

در شب دوم نیز قطعه «خط سوم» براى ارکستر زهى توسط آنسامبل آرکیا
به رهبرى دینا ژیلبر در میان جمعى از علاقمندان موسیقى معاصر، استادان آهنگسازى دانشگاه مونترال و دانشگاه کونکوردیا اجرا شد. این اثر به همراه سه اثر منتخب دیگر به عنوان آثار منتخب داوران، در مرحله نهایى کنکور سالانه آهنگسازى آرکیا به روى صحنه رفتند.

روزبه تابنده، موسیقىدان و معمار شیرازى هم اکنون در حال تحصیل در رشته آهنگسازى در دانشگاه کنکوردیا در شهر مونترال است. از فعالیت هاى موسیقایى او مى‌توان به سابقه ده سال رهبرى ارکستر هنگام و دو سال سرپرستى و نوازندگى ویلن اول در کوارتت زهى هنگام در شهر شیراز اشاره کرد. حاصل فعالیت هنرى او در شیراز، اجراى کنسرت هاى متعدد در تهران و شیراز، برگزارى کارگاه ها و نشست‌هاى پژوهشى، تدریس نوازندگى ویلن و سنتور و همچنین سرفصل هاى نظرى موسیقى در آموزشگاه هاى مختلف در شهر شیراز بود.

آثار او با ارکسترها و گروه هاى مختلفى اجرا شده است از جمله «ارکستر زهى ایران» به رهبرى منوچهر صهبایى، «کوارتت بازینى» در مونترال، «آنسامبل آرکیا» به رهبرى دینا ژیلبر و «ارکستر سمفونیک OSI مونترال» به رهبرى کریستین گورت. برخى از ساخته هاى او براى ارکستر یا کوارتت زهى در آلبوم لحظه‌هاى بى زمان به رهبرى منوچهر صهبایى منتشر شده است.

او، آهنگساز و نوازنده ویلن دانش آموخته کارشناسی ارشد معماری از دانشگاه آزاد شیراز موسیقی را با سنتور آغاز کرده و پس از آن در زمینه نوازندگی ویلن نزد استادان چون ارسلان کامکار و شجاع الدین لشکرلو آموزش دیده است.

وی که سال ٨١ ارکستر هنگام را در شیراز تشکیل داده به مدت ٩ سال به عنوان رهبر ثابت و آهنگساز این ارکستر شناخته می شد و بهار سال ١٣٩٠ گروه کوارتت زهی هنگام را به ثبت رساند. این آهنگساز و نوازنده ویلن که ساخت موسیقی فیلم را نیز در کارنامه هنری خود دارد در کنار منوچهر صهبایی در بیست و نهمین جشنواره موسیقی فجر نیز به هنرنمایی پرداخت.

Powered by WPeMatico

واکنش فرمان فتحعلیان برای مزار نوازنده مشهور

فرمان فتحعلیان می گوید که وزارت ارشاد باید برای اتفاقی که بر سر سنگ مزار شاهرخ پور یامین رخ داده پاسخگو باشد.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از ایرنا ؛ فرمان فتحعلیان درباره شکسته شدن سنگ مزار شاهرخ پورمیامین و دفن بدون اجازه حسن علیزاده در مزار این نوازنده اظهار کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به خانواده پورمیامین گفته بود تا تمام قبرهای آن قطعه پر نشده دفن مجدد در مزارهای قبلی صورت نگیرد.

او با بیان اینکه برای دفن مجدد در مزار مرحوم پورمیامین از خانواده او هیچ اجازه ای گرفته نشده گفت: قرار بود اگر روزی بخواهند دفن مجدد در این مزار انجام دهند از خانواده مرحوم پورمیامین اجازه بگیرند و بدون هماهنگی این کار انجام نشود.

او ادامه داد: متاسفانه خانواده پورمیامین که روز گذشته برسرمزار پسرشان رفته بودند با سنگ شکسته مزار این هنرمند روبرو می شوند و به این خانواده شوک وارد می شود.. این سنگ حدود ۸ میلیون تومان قیمت داشت اما متاسفانه آن را شکسته و به گوشه پرت کرده بودند.

فتحعلیان با بیان اینکه امروز با فرزاد طالبی مدیرکل دفتر موسیقی در این باره صحبت کرده، توضیح داد: آقای طالبی درباره این موضوع اظهار بی اطلاعی کردند و گفتند این مسئله به دفتر موسیقی مربوط نمی شود و ما را برای پیگیری این موضوع راهنمایی کردند.

او ادامه داد: به آقای باقرنژاد که مسئول بخش رسیدگی به این مسائل هستند در ورازت ارشاد مراجعه کردم او قبول کرد که تخطی شده اما متاسفانه از انجام وظیفه خود شانه خانه می کند و سلب مسئولیت می کند و می گوید الان یک بحران ایجاد شده و باید این بحران را مدیریت کنیم.

او با تاکید براینکه خانواده مرحوم پورمیامین از خانواده مرحوم علیزاده هیچ شکایتی ندارند گفت: خانواده مرحوم علیزاده به انتخاب خود این کار را انجام ندادند و وزارت ارشاد این کار را انجام داده. وزارت ارشاد گفته بود اگر بخواهند کسی را در این مزار دفن کنند از اهالی موسیقی خواهد بود.

قتحعلیان تاکید کرد: قرار است شنبه برای نتیجه نهایی به ارشاد مراجعه کنیم اما اگر به جواب منطقی نرسیم و خسارت را جبران نکنند به شورای حل اختلاف مراجعه می کنیم.

منبع : ایلنا

Powered by WPeMatico