«سه اثر برای پیانو» ساخته مهران روحانی منتشر شد

آلبوم «سه اثر برای پیانو» ساخته مهران روحانی با نوازندگی نیسان روحانی توسط نشر موسیقی هرمس منتشر و روانه بازار موسیقی شد.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از فارس ، «سه اثر برای پیانو» ساخته «مهران روحانی»، توسط «نیسان روحانی» اجرا شده است. این سه اثر «واریاسونی روی تم استاد صبا»، «سوئیت خانوادگی» و «آیینه ها» نام دارند. «سوئیت خانوادگی» و «آیینه ها» دارای سه موومان است و قطعه اول واریاسیونی بر روی تم آهنگ درقفس از ساخته‌های ابوالحسن صبا است.

«مهران روحانی» سال ۱۳۲۴ در تهران به دنیا آمد. او «سرناد جوانی» را در ۱۷ سالگی با الهام از «سرناتانوتورنا» اثر «موتسارت» اما در مایه شوشتری ایرانی تصنیف کرد. زیر نظر «هرمز فرهت»، «محمد تقی مسعودیه»، «علیرضا مشایخی»، «پری برکشلی» و پرفسور «توماس کریستیان داوید» به تحصیل در رشته آهنگسازی پرداخت. در سال ۱۳۵۱ پس از اخذ مدرک لیسانس از دانشکده «هنرهای زیبا» برای ادامه تحصیل به انگلستان رفت. پس از بازگشت ارکستر بزرگی به وجود آورد و تهیه برنامه «موسیقی کلاسیک» رادیو را به عهده گرفت. او با ساخت چندین قطعه پیانویی همچون «سوئیت خانوادگی»، «مونولوگ»، «دیالوگ»، «سوئیت آینه ها»، واریاسیون روی تم صبا، مجموعه «استیل ها»، «انوانسیون های دوصدایی»، «شوپینیانا» و آثار مجلسی و ارکسترال از آهنگسازان نوگرا است.

«نیسان روحانی» نوازنده پیانو و فارغ التحصیل کالج ترینتی، در کنسرتها و تک نوازی‌های متعددی در اروپا و یالات متحده شرکت کرده است. او بعنوان تک نواز با ارکسترهای مختلفی از جمله ارکستر سمفونیک انجل، ارکستر مجلسی گراتس، ارکستر سمفونیک پازاردجیک و ارکستر فیلارمونیک روسه روی صحنه اجرا ظاهر شده است. نیسان روحانی در کنسرت های خود با پیانیست‌ها و موسیقیدانان برجسته ای مانند Elena Riu ، Roger Smalley، Douglas Finch و Rolf Hind به اجرا پرداخته است.

منبع : فارس

Powered by WPeMatico

معرفی دو اثر مرکز موسیقی حوزه هنری

آلبوم‌های «آواز رود» و «آی بنیظ» با هنرمندی کامبیز گنجه‌ای، قاسم رحیم‌زاده و وحید اسداللهی به همت مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر شد.

به گزارش موسیقی ایرانی به نقل از مهر ، آلبوم «آی بنیظ» همنوازی تار، تنبک و نقاره است که شامل قطعات فولکلور آذری است و از منابع موثق قدیمی الهام گرفته شده است. این مجموعه تلفیقی با محوریت تار ایرانی و همراهی تنبک و نقاره با فواصل آذری بصورت هم نوازی ضبط شده است.

این مجموعه شامل ۹ قطعه است که سه قطعه آن بخش آوازی و باقی قطعات فولکلور آذری است که وحید اسداللهی به نوازنده نقاره، قاسم رحیم‌زاده به عنوان نوازنده تار و کامبیز گنجه‌ای به عنوان نوازنده تمبک حضور دارند.

آلبوم «آواز رود» نیز اثری دیگری به صورت دونوازی تار و تمبک است که قطعات ضربی آن پیش‌ساخته و بخش آوازی آن به شکل بداهه ضبط شده است.

«آواز رود» با نوازندگی تمبک کامبیز گنجه‌ای و نوازندگی تار قاسم رحیم‌زاده، شامل ۹ قطعه موسیقی از جمله درآمد، ابوعطا و سیخی، ضربی سیخی، حجاز، ضربی حجاز، بغدادی، غم انگیز، گیلکی، گبری، رنگ دشتی استاد بیگجه‌خانی، درآمد افشاری، جامه‌دران، ضربی افشاری، عراق، قرایی، رهاوی و فرود است.

این دو آلبوم شنیداری به همت مرکز موسیقی حوزه هنری منتشر و هم‌اکنون در فروشگاه‌های معتبر سراسر کشور عرضه شده است. علاقه‌مندان برای تهیه آلبوم‌های موسیقی «آواز رود» و «آی بنیظ» به صورت نسخه اصلی می‌توانند به مراکز معتبر فروش محصولات فرهنگی و هنری سراسر کشور مراجعه کنند.

منبع : مهر

Powered by WPeMatico